Pradinis » Naudinga ir idomu

Kaip vaikus išsmokyti būti laimingais?

Patinka? Pasidalink Dalintis

Kaip auginti laimingus vaikus?Jei jau pradėjote skaityti šį straipsnį, tai, ko gero, esate viena iš daugelio šeimų, kurios stengiasi sukurti vaikams kuo pilnatviškesnę vaikystę. Ir, tikriausiai, Jūsų vaiko diena yra kupina stimuliuojančios veiklos, juo pasirūpinta tiek fizine, tiek dvasine prasme ir jis žino, kad yra besąlygiškai mylimas.

Bet net ir gerai prižiūrėto vaiko tėvai nuolat susimąsto: Ar mano vaikas laimingas?

Tai, kas daro vaikus laimingus gali nustebinti jų tėvus. Vaiko raidos ekspertai pabrėžia, kad laimė, nėra tai, ką gali paduoti vaikui kaip gražiai įpakuotą dovaną. Priešingai – vaikai, kuriems per daug nuolaidžiaujama – ar tai būtų nesibaigiantis žaislų pirkimas ar per didelis saugojimas nuo emocinių dirgiklių – daug dažniau išauga į nieko nenorinčius, ciniškus ir nemokančius džiaugtis pasauliu paauglius.

Nediskutuotinas yra faktas, kad geriausi laimės veiksniai yra vidiniai, ne išoriniai. Gera naujiena yra ta, kad tėvai neturi būti vaikų psichologai, tam, kad išmokytų vaikus džiaugtis diena nepriklausomai nuo to, ar reikalai gerėja ar blogėja. Kantriai ir lanksčiai padėdamas vaikui susivokti, kiekvienas tėtis ir kiekviena mama gali padėti tvirtus pamatus laimingam gyvenimui.

Išmokime pastebėti ženklus
Kol vaikas yra mažas, kiekvienas tėvas gali tiksliai įvardinti linksmas jis, ar liūdnas. Jo veidelį papuošia plačiausia šypsena vos Jums įėjus į kambarį… ir jis liūdi neišmatuojamai, kai šuo sudrasko jo mylimą antklodėlę.

Vyresnio vaiko emocijos yra sudėtingesnės, tačiau laimei, jis taip pat išmoksta geriau jas kontroliuoti. Vis dėl to ženklai parodantys vaiko emocijas išlieka gana ryškūs.

Laimingas vaikas šypsosi, rodo smalsumą, susidomėjimą, imasi žaidimų, bendrauja su vaikais ir suaugusiais. Tokiam vaikui nereikalingas papildomas skatinimas.

Ir priešingai, nelaimingas vaikas linkęs likti nuošalyje, yra tylus, nenoriai valgo, neįsitraukią į žaidimus su kitais vaikais, neuždavinėja klausimų, nežaidžia, nesijuokia ir  mažai bendrauja.

Dauguma tėvų atpažįsta, kad bailus, greitai nuliūstantis vaikais nėra laimingas, bet dažnai tėvai nepastebi, kad piktas vaikas taip pat išreiškia liūdesį. “Nesvarbu kiek vaikui metų, jo pyktis paprasčiausiai rodo sielvartą”, teigia vaikų raidos psichologas P.C. Holingeris. Jeigu vaikas muša brolį ar kitaip pyksta, tai tiesiog reiškia, kad vaikas yra pasimetęs ir nežino, kaip reaguoti į jį gluminančią situaciją. Kiekvienas vaikas savaip išreiškia blogą savijautą, tai gali būti ir  įniršio proveržiai, ir įkyrumas ar dėmesio reikalavimas.

Žaidimai labai svarbu
Jeigu Jūsų ikimokyklinukas susimąstytų apie savo laimingiausius laikus, tai ko gero jis išsiaiškintu, kad laimingiausiu jį padarote būtent Jūs. Taigi, pirmasis raktas “kuriant” laimingą vaiką yra ryšys su tėvais. Vaikų raidos specialistai teigia: “jeigu Jums linksma su jais, tai linksma ir jiems”. Šeima, kuri sukuria ryšį su vaiku padaro vieną svarbiausių žingsnių garantuodama ne tik laimingą vaikystę, bet ir laimingą gyvenimą.

Žaidimai sukuria gerą nuotaiką, bet žaidimai taip pat ugdo vaikų įgūdžius, būtinus gerai savijautai. Žaidimai be griežtų taisyklių leidžia atrasti mėgstamiausius dalykus – statyti kaladėlių miestus, mokyti lėles skaičiuoti ar dainuoti… Šis vaikystės atradimas vėliau gali padėti pasirinkti tokią karjerą ir darbą, kuris bus malonus ir geriausiai atitiks sugebėjimus. Tam net nėra būtinos “lavinamosios” veiklos kaip būreliai, sportas ar kultūros renginių lankymas. Save surasti vaikas gali žaisdamas, ieškodamas ir svajodamas.

Padėkite ugdyti vaiko talentus
Tyrimai parodė, kad ilgalaikį pasitenkinimą gyvenimu lemia įdomūs veiksniai: laimingi žmonės dažniausiai yra gerai išmanantys konkrečią sritį. Taigi gaudydamas kamuolį vaikas mokosi iš savo klaidų, ugdo kantrybę, discipliną ir taip patiria džiaugsmą, kuris atsiranda įdėjus pastangų.
Taip pat pastebėta, kad laimingų žmonių pasiekimus įvertina ir aplinkiniai. Svarbiausia, ką atranda vaikas ugdydamas savo sugebėjimus yra tai, kad pajunta, jog gali kontroliuoti savo gyvenimą: jeigu jis stengsis kažką gerai atlikti, gaus ramybę ir pasitenkinimą, nes žinos, kad pasistengęs gali tai padaryti. Jausti, kad kontroliuoji savo gyvenimą yra labai svarbus laimės veiksnys.

Sveikas vaikas – laimingas vaikas
Daug miego, fizinės veiklos ir pilnavertė sveika mityba yra geros savijautos šaltinis kiekvienai gyvai būtybei, o vaikams – ypač. Tam, kad vaikas gautų pakankamą fizinį krūvį nebūtina tuojau pat jį įrašyti į pirmą pasitaikiusią sporto komandą ar būrelį. Paprasčiausias bėgiojimas ir buvimas lauke padeda vaikui pakelti nuotaiką, pamiršti nerimą keliančius dalykus ir labiau domėtis aplinka.

Leiskite vaikams kovoti su problemomis
Dabar daugelis pagalvosite: “Bet juk aš siekiu auginti laimingą vaiką! Argi nereikėtų įsikišti ir pataisyti reikalus?”. Tai viena pagrindinių klaidų, kurias daro labiausiai mylintys ir atsidavę tėvai. Tėvai stengiasi padaryti vaiką nuolatos laimingą. Tai nerealu jokiam žmogui, todėl nereikia nuolatos dirbtinai kištis į situaciją. Vaikui būtina patirti visus jausmus. Išgyvendamas frurstraciją jis ne tik susipažįsta su ne visada rožiniu mūsų pasauliu, bet ir suranda būdus savo nuotaikai pakeisti. Įsivaizduokite: jeigu jaučiantį frustraciją vaiką mama visuomet apipila dėmesiu ir dovanomis, kokias išvadas jis gali padaryti? Ir kaip tokiam vaikui išmokti pasijusti geriau kai mamos nebus šalia?

Leisdami savo vaikams visas patirtis, net sudėtingas ir sukeliančias nusivylimą, padedame jiems susikurti vidinę stiprybę, kuri veda į laimę. Svarbiausias atradimas, kurį vaikai padaro tuo metu yra “kad ir kas nutiktų, aš galiu rasti sprendimą”. Tai nereiškia, kad vaikas negali kreiptis pagalbos, kai jos reikia, bet tėvų vaidmuo yra padėti surasti sprendimą, o ne pateikti jį “ant lėkštutės”.

Bendraukite ir žinokite
Paprasčiausias būdas žinoti ar vaikas yra laimingas yra tiesiog pasikalbėti su juo. Ne tik kalbėtis, bet ir klausyti. Paklausdami vaiko “Kaip tu jautiesi? Ar tu laimingas?” ne tik žinosite kaip jis jaučiasi, bet ir parodysite, kad Jums rūpi.

Teisė liūdėti ir teisė pykti
Jei pakviestas į gimtadienį vaikas patempęs lūpą kiurkso kamputyje, daugelis mamų nesusilaikys: “Tu turėtum linksmintis kartu su kitais vaikais”… Vis dėl to svarbu vaikui leisti išgyventi šį emocijų proveržį. Vaikams svarbu žinoti, kad normalu yra kartais jaustis blogai – tai neatskiriama gyvenimo dalis. Tuo tarpu bandydami kuo skubiau “neutralizuoti” bet kokią blogą nuotaiką, mes siunčiame žinią, kad liūdėti yra blogai.

Gerai yra klausti, išklausyti ir padėti vaikui išreikšti ir suprasti savo jausmus, tačiau bandymas išspręsti problemą vietoj vaiko neduos jokios naudos.

Elgesio vaikas mokosi iš tėvų
Tėvų temperamentą vaikas perima ne tik per genus, bet ir per jų elgesį. Net kūdikiai imituoja tėvų emocijas ir taip formuoja nervinių impulsų perdavimą specifiniais kanalais. Paprasčiau tariant, kai Jūs šypsotės, Jūsų kūdikis taip pat šypsosi, o jo smegenyse stiprėja “šypsojimosi jungtis”. Žinoma, vaikas natūraliai jaučia “dirbtinę šypseną”. Jeigu nusiteiksite mėgautis mažais dalykais ir būti už juos dėkingi, vaikas turės geriausią pozityvaus elgesio modelį ir nuspręsti ar išmokysite vaiką matyti pusiau pilną ar pusiau tuščią stiklinę.

Žinoma, nereikia slėpti ir blogų emocijų. Jeigu Jūs pergyvenate, pavyzdžiui dėl sesers išsikraustymo į užsienį, tai gerai yra vaikui paaiškinti kaip jaučiatės ir kaip ketinate palaikyti ryšį, važiuoti į svečius ir kaip gera bus susitikti su ja per Kalėdas.

Mokykite juos daryti prasmingus dalykus
Tyrimais įrodyta, kad žmonės matantys savo veiklos prasmę mažiau pasiduoda depresinėms nuotaikoms. Pagalba kitiems yra viena emociškai naudingiausių veiklų bet kokiai šeimai, žmogui ir ypač vaikui. Net jeigu nepavyksta ar pritrūksta laiko vaiką įtraukti į labdaringą veiklą, tai net padėdamas tvarkyti kambarius, išimdamas rūbus iš skalbimo mašinos ar plaudamas indus vaikas jausis daug geriau, nei pasyviai stebėdamas.

Kartais reikia pagalbos
Blogai vaikai jaučiasi dažniausiai dėl aplinkos poveikio: barnio su draugu, streso ugdymo įstaigoje ar įtampos namuose. Vis dėl to pasitaiko atvejų, kai vaiko blogos savijautos priežastys yra daug rimtesnės. Jeigu pastebite nuolatinius “nelaimingumo” signalus – pyktį, ašaras, agresiją, nuolatinius nusiskundimus, lengvai išprovokuojamą frustraciją, dažnus galvos ar pilvo skausmus, miego ar valgymo sutrikimus – būtinai pasikonsultuokite su vaikų gydytoju, kuris nukreips pas šios srities specialistą. Vaikų depresija yra reta liga, bet jai diagnozuoti ir gydyti reikalinga profesionalų pagalba.

O dabar nusišypsokite ir Jūs! Jūs tikrai esate puiki mama (ar puikus tėtis), jau vien todėl, kad rūpinatės, kaip tą mažą nykštuką užauginti besišypsančiu pasauliui žmogumi.

O Jūsų šypsena padės jam tokiu būti.

Radote naudingų minčių? Pasidalinkite: Dalintis

1 Ne ne ne2 Nesužavėjo3 Nieko4 Neblogas5 Super (Įvertinimų 5. Dabar vidurkis: 4.60 )
Loading...
Baldų gamyba: virtuvės, vonios, spintos, barai, ... Baldai. Virtuves baldai. Biuro baldai. Baldu gamyba. Ciuziniai. Lovos. Spinteles. Pigus baldai. Sekcijos. Drabuzines. Spintos

O ką manote Jūs?

Komentuoti galite prisiregistravę logged in to post a comment.