Pradinis » Naudinga ir idomu

Sėkminga ateitis kuriama dabar – ugdykime kritinį mąstymą

Patinka? Pasidalink Dalintis

kritinis_mastymasKas tai ir kodėl tai taip svarbu?
Kritinis mastymas apima loginį mastymą kuriuo remiantis vaikas sugeba uždavinėti klausimus ar išsiaiškinti fakto pagrįstumą, t.y. surasti geriausią paaiškinimą įvykiui ar situacijai.
Įgūdis kritiškai įvertinti situaciją kyla iš teisingo faktų surinkimo ir jų ryšių supratimo. Sugebėdamas tai daryti vaikas bet kurioje situacijoje natūraliai ims analizuoti faktus (t.y. susirinks informaciją) ir aiškins ją remdamasi tuo, ką sužinojo anksčiau. Imdamasis analizės žmogus pamiršta pasimetimą ir jaučia, jog gali išspręsti problemas su kuriomis susiduria. Sakoma, kad kritinis mastymas padaro vaiką ne protingu, bet sėkmingu.

Kai įsitraukiame emociškai ieškome įvairių savęs apgaudinėjimo modelių. Vietoje to, tokioje situacijoje mes turime mąstyti atvirai. Visos galimos perspektyvos ir požiūriai turi būti apgalvoti prieš analizuojant faktus ir tai ugdo problemų sprendimo įgūdžius vaikams.
Kiekvienas žinome, kad tai labai legva pasakyti, tačiau sunku įgyvendinti. Šie mąstymo įgūdžiai vystosi vaikystėje. Vos keli pratimai gali stimuliuoti vaiko kritinio mąstymo įgūdžius ir padėti spręsti problemas visą likusį gyvenimą.

Praktikuokitės kasdien
1. Klausinėkite

Kritinio mąstymo pratimai gali būti atliekami tiesiog nerūpestingai klausinėjant vaiką apie praleistą dieną. Klauskite apie dalykus, kurie neturi vieno teisingo atsakymo. Tai lavins vaiko sugebėjimus mąstyti apie dalykus, kurie jam nutiko per dieną. Reikėtų parodyti, kad už atsakymus jis nėra vertinamas (teisinga – neteisinga) ir Jums tiesiog smalsu, kaip jis praleido dieną. Tai neturi nieko bendro su moralizavimu ar mokymu. Jeigu matote, kad vaikas praleidžia esminius momentus nagrinėdamas situaciją galite apie juos paklausti.

2. Atpažinkite ir rūšiuokite
Kad galėtų kritiškai įvertinti situaciją vaikas turi sugebėti atrinkti svarbią informaciją, kuri yra susijusi su problema. Objektų klasifikavimas pagal tam tikrą požymį ar savybę yra sudedamoji sugebėjimo vertinti situaciją dalis. Spalvoti žaislai ar paveikslėliai gali būti įtraukti mokant kritinio mąstymo: surūšiuoti žaislus pagal spalvą, atskirti didelius ir mažus, nuspalvinti gyvus ir negyvus ir t.t. Mamų išradingumas ir užduočių knygelės labai prisideda lavinant rūšiavimo įgūdžius.

Svarbu žinoti:

• Klausdamas vaikas išreiškia norą sužinoti. Visi žinome (ar tuoj sužinosime), kad vienu amžiaus tarpsniu tai darosi gana įkyru. Tačiau Jūs neprivalote atsakinėti į kiekvieną vaiko klausimą: galite tiesiog paklausti, ką apie tai galvoja pats vaikas. Tai skatina ne tik mąstyma, bet ir judviejų bendravimą.

Nekritikuoti! Kritika skatina savęs menkinimą. Vaikas jaučia, kad „susimovė“ arba nuvylė Jus, todėl yra peikiamas. Ieškokite logiškesnių būdų problemoms analizuoti ir spręsti.

Gerbkite vaiko mintis. Jūsų vaikas nėra Jūsų klonas ir jis neprivalo matyti pasaulio Jūsų akimis. Net mažam vaikui yra normalu ir sveika turėti savo nuomonę. Vaikai, kurie tvirtai jaučiasi reikšdami savo nuomonę yra rečiau įtraukiami į nusikalstamas grupuotes ar lengvų malonumų paieškas.

Pažinkite kitas kultūras. Drąsinkite pasaulio tautų, kultūrų ir papročių pažinimą. Informuotas vaikas ne tik geriau supranta ir gerbia kitų žmonių vertybes, bet ir priima vertybių skirtumus kaip natūralų dalyką. Tvirtas skirtumų natūralumo suvokimas vaikui pagelbės daugelyje situacijų: nuo identiškų žaislų pirkimo darželyje iki atsispyrimo rūkančių bendraamžių kompanijai paauglystėje.

Kritinis situacijos analizavimas – vienas vertingiausių gebėjimų, kuriuos galite dovanoti savo vaiko ateičiai, todėl šią temą nuolat papildysime nauja informacija.
O turėdami progą nepamirškite paklausti kodėl filmuko personažas pasielgė būtent taip?

1 Ne ne ne2 Nesužavėjo3 Nieko4 Neblogas5 Super (Įvertinimų 1. Dabar vidurkis: 5.00 )
Loading...
Baldų gamyba: virtuvės, vonios, spintos, barai, ... Baldai. Virtuves baldai. Biuro baldai. Baldu gamyba. Ciuziniai. Lovos. Spinteles. Pigus baldai. Sekcijos. Drabuzines. Spintos

O ką manote Jūs?

Komentuoti galite prisiregistravę logged in to post a comment.